Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

75. rocznica egzekucji w Biegonicach – wykład w Domu Historii

| 10 listopada 2016

11 listopada, w Święto Niepodległości zapraszamy Państwa na godzinę 17.00 do Domu Historii przy ulicy Pijarskiej 21 na wykład Pani Anny Totoń, znawczyni lokalnej historii, która opowie o ofiarach sierpniowej egzekucji w Biegonicach (21 sierpnia 1941 r.), podczas której zginął również zasłużony dla miasta artysta malarz i społecznik, Bolesław Barbacki.

W tegoroczną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy wspominać osoby, które oddały życie za naszą Ojczyznę – a szczególnie ofiary nazistowskich oprawców zamordowane 21.08.1941 r.  w Biegonicach. Zachęcamy, aby tego dnia przyjechać również na biegonickie miejsce straceń, zapalić znicz i poświęcić chwilę na zadumę i refleksję nad losem  tych, którzy tam tragicznie zakończyli swoje życie.

Barbacki zdjęcie

Jedną z osób zamordowanych w Biegonicach był Bolesław Barbacki – patriota, człowiek, który zaangażowanie w budowę niepodległej Polski widział nie tylko poprzez pryzmat rozwijania swej artystycznej kariery, ale który również w swej lokalnej społeczności realizował mnóstwo cennych działań. Założył sądeckie Towarzystwo Dramatyczne, w którym grał i reżyserował; stworzył Szkołę Przemysłową Żeńską Towarzystwa Szkoły Ludowej, aby młode kobiety mogły uczyć się zawodu krawieckiego; by pomóc absolwentkom szkoły, założył Wytwórnię Przemysłową TSL; był autorem Kostiumologii, czyli podręcznika historii ubiorów; był zaangażowany w działania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i nie tylko. Jego śmierć była ogromną stratą dla Nowego Sącza, a współcześni mieszkańcy tego miasta za jego zasługi winni mu są szczególną pamięć. Nas za Fundacja pracuje obecnie nad filmem, który opowiadać będzie o życiu i dokonaniach tej szczególnej postaci – więcej szczegółów na stronie www.nomina.pl.

Na spotkanie wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Strona wydarzenia w serwisie Facebook

Godzinę przed wykładem, od godz. 16.00 wyjątkowo otwarta będzie obecna wystawa czasowa Domu Histori pn. „Codzienność pod okupacją. Nowy Sącz 1939-1945”. Więcej o wystawie przeczytać można w naszym wpisie klikając w ten link.

/źródło:www.nomina.pl/

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!