Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Akcja charytatywna – Lwów 2017

| 26 kwietnia 2017

Potrzebne jest wszystko: środki higieny i czystości, materiały opatrunkowe, leki pierwszej potrzeby, mleko w proszku. Rozpoczęła się akcja charytatywna „Lwów 2017” (26 kwietnia, środa). Tym razem dary sądeczan trafią do polskich dzieci ze Lwowa i okolic oraz podopiecznych hospicjów. Dary można składać przez miesiąc.

Akcję pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka i burmistrza Krynicy-Zdroju  Dariusza Reśki organizują Fundacja „Bratnia Dusza”, forum sądeckich motocyklistów Motosacz.pl i Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samoorganizacji.

Potrzebujemy dla dzieci i osób starszych podstawowych rzeczy, poczynając od szamponu, mydła, proszku do prania po chusteczki higieniczne – wylicza Iwona Romaniak, szefowa Fundacji „Bratnia Dusza”. – Bardzo ważne są pampersy. Tam pampersy są dla dzieci i osób starszych na wagę złota.

Warunki życia na Ukrainie, zwłaszcza osób starszych i chorych, nadal są bardzo złe. Brakuje podstawowych środków higieny, takich jak mydło, żele pod prysznic, szampony, odżywki, pasta i szczoteczki do zębów. Potrzebne są także leki pierwszej pomocy: bandaże, opatrunki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maści na odparzenia i odleżyny, środki przeciwgrzybiczne. Organizatorzy liczą także na dary w postaci mleka w proszku, odżywek i witamin.

Dary trafią do polskich dzieci we Lwowie i okolicach oraz do osób starszych, podopiecznych lwowskiego Caritas i tamtejszej katedry. – Prosimy, aby to były rzeczy nowe, nieużywane – apeluje Iwona Romaniak. – Dary trafią do podopiecznych hospicjów, osób leżących, a więc jeśli komuś zostały pampersy, suche podkłady, wszystko, co się przydaje przy opiece nad takimi osobami, to bardzo o nie prosimy. Nam to się już nie przyda, a tym osobom bardzo.

Dary trafią także do jednego z sierocińców. Trzeba pamiętać, że na Zachodniej Ukrainie ciągle żyje wielu Polaków. – W planach jest też odwiedzenie jednej z miejscowości koło Lwowa. 90 procent mieszkańców tej miejscowości to Polacy i wszyscy mówią po polsku. Tam są ludzie, którzy w Polsce nigdy nie byli. Dla nich spotkanie z rodakami to wielkie przeżycie – zapewnia Iwona Romaniak.

To już nie po raz pierwszy

To nie pierwsza akcja charytatywna z udziałem miasta Nowego Sącza i Fundacji „Bratnia Dusza” (wcześniej pod inną nazwą). W ubiegłym roku mieszkańcy Nowego Sącza zbierali dla polskich dzieci z Ukrainy przybory szkolne. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. – Oprócz zbiórki sądeczanie przyjmowali też dzieci z Doniecka, wysiedlone z terenów wojennych. Te dzieci spędziły tu kilka wspaniałych dni, zobaczyły tereny, skąd pochodzą ich przodkowie. To było dla nich niesamowite przeżycie, nie chciały wracać, płakały i mówiły, że to były najpiękniejsze dni w życiu – wspomina wzruszona Iwona Romaniak.

Więcej o akcji zbierania artykułów szkolnych możecie przeczytać pod adresem:

Zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci na Ukrainie

Dary można składać w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu przy ul. Szwedzkiej 2. – Podobnie jak we wcześniejszych akcjach zdecydowaliśmy się, że sercem akcji będzie Centrum Informacji Turystycznej. Właśnie tutaj można składać dary, które następnie będziemy przekazywać Fundacji. Zapraszam wszystkich mieszkańców Nowego Sącza do włączenia się w tą akcję – zachęca Tomasz Michałowski, po. dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji UM Nowego Sącza. W Krynicy-Zdroju dary można składać na parterze Urzędu Miasta przy ul. Kraszewskiego 7.

Nie czekajmy!

Akcja zaplanowana jest na stosunkowo krótki okres, dary można składać do 26 maja. Organizatorzy chcą już w czerwcu zawieźć je do Lwowa. – Prosimy, aby nie czekać na ostatni moment, tym bardziej, że przewiezienie darów wymaga pewnej logistyki – apeluje Tomasz Michałowski.

Do Lwowa pojadą także sądeccy motocykliści. – Zwrócił się do nas proboszcz katedry lwowskiej, myśmy to zresztą obiecali jeszcze w tamtym roku, kiedy byliśmy na pielgrzymce motocyklowej w Rutkach – mówi Tomasz Tokarz z Motosacz.pl. – Za serce chwyciła nas bliskość tych ludzi, chęć porozmawiania w języku polskim. To coś fantastycznego.

Do Lwowa pojedzie 120 uczestników akcji, niekoniecznie tylko motocyklistów. Zapisać można się za pośrednictwem strony Motosacz.pl, tam też są wszelkie szczegóły na temat wyjazdu.

Centrum Informacji Turystycznej czynne jest codziennie oprócz niedziel w godzinach 9:00 – 17:00. Zapraszamy!

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!