Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Chory z urojenia

| 20 lutego 2017

26 lutego 2017

W październiku ubiegłego roku podczas XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu miała miejsce kolejna premiera Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, inaugurująca jubileuszowy rok obchodów 95-lecia tej niezwykle zasłużonej dla nowosądeckiej kultury sceny teatralnej. Widzowie mogli zobaczyć inscenizację komedii Moliera „Chory z urojenia”, w przekładzie Tadeusza Żeleńskiego(Boya), w adaptacji i reżyserii Janusza Michalika, scenografii i kostiumach według projektu Krzysztofa Kulisia i z muzyką Józefa Bartusiaka.

Po przerwie wracamy do prezentacji tej sztuki na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury -przy Al. Wolności 23. Spektakl odbędzie się w dniu 26 lutego 2017 r. (niedziela) o godz. 18.00. Bilety można rezerwować i kupić w sekretariacie MOK, Al. Wolności 23, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00, tel. 18 443 89 59, wewn. 20. Cena biletu – 20 zł.

“Chory z urojenia” to ostatnia sztuka Moliera, na którego celowniku znalazła się tym razem ludzka skłonność do… wymyślania sobie chorób. Hipochondria głównego bohatera Argana staje się pretekstem do sprawdzenia otoczenia i wierności najbliższych.

                                 Argan nieustannie wmawia sobie kolejn choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego,aby jego córka Aniela poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Kleanta. Brat Argana, z pomocą pokojówki Antosi postanawia „uleczyć” go z jego obsesji. Przekonują go, by sfingował własną śmierć, dzięki czemu miałby się przekonać, kto rzeczywiście go kocha i jest mu wierny. Okazuje się, że drugą żonę Argana obchodzą wyłącznie pieniądze, podczas gdy jego córka naprawdę go kocha. Po „powrocie do żywych” Argan pozwala Anieli poślubić Kleanta, pod jednym warunkiem: że jej wybranek zostanie lekarzem.

Wielopłaszczyznowa komedia Moliera ukazuje w krzywym zwierciadle chorobę nas samych – lęk, niepokój i samotność. A wszystko to w barwnym kostiumie podszytym humorem, z całą paletą bliskich nam przecież ludzkich przywar.

 

Osoby komedii:
Argan – Janusz MICHALIK
Belina  – Małgorzata CZECH / Beata SZCZYPUŁA / Barbara KLIMCZAK
Aniela  – Anna KOŻUCH / Magdalena KURNYTA
Ludwisia – Joanna FRANASOWICZ / Sylwia KRUCZEK
Berald – Sławomir BODZIONY / Grzegorz RACOŃ
Kleant – Marcin IWAŃSKI / Kamil JAKUBOWSKI
Pan  Biegunka – Mieczysław FILIPCZYK
Tomasz  Biegunka – Marcin KRÓL / Jakub MICHALIK
Pan  Czyściel – Benedykt POLAŃSKI / Marcin KRÓL
Antosia – Agnieszka MARKOWICZ / Weronika SZYMBARA
Rembuś – Krzysztof KULIŚ
Muza – Kinga ŁĘCZYCKA
Wykonanie kostiumów:
Izabela WIATRAK i Katarzyna SIKORA
Realizacja techniczna:
Jarosław BARCZYK, Tomasz DOMINIK, Bartłomiej CIEŚLICKI, Karol MAJKRZAK,Michał SKOCZEŃ, Sławomir OLSZEWSKI.

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!