Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – Sky

| 23 marca 2015

Sky – to brytyjski zespół muzyczny założony w roku 1978 w Londynie przez wybitnych instrumentalistów: Johna Williamsa, Francisa Monkmana (ex Curved Air., Kevina Peeka, Herbie Flowersa (basista istniejącego na początku lat 70 zespołu Rumplestiltskin. oraz Tristana Fry’a. Wczesne albumy zespołu zawierają elementy różnych gatunków muzycznych – muzyki klasycznej, delikatnego popu, jazzu oraz rocka.

Oprócz własnych kompozycji inspirowanych muzyką klasyczną oraz folklorem miedzy innymi arabskim czy hiszpańskim, grupa zasłynęła błyskotliwymi opracowaniami mistrzów muzyki klasycznej – Vivaldiego, Bacha, Mozarta i innych. Niewątpliwie gwiazdą zespołu był gitarzysta John Williams. To jego gitary klasyczne nadawały kompozycjom Sky unikalnego klimatu, czasami bardzo łagodnego, czasami pełnego ognia. Najbardziej znany podwójny album Sky 2 , który otrzymał status płyty platynowej zawiera ich interpretację „Toccaty’’ J. S. Bacha. Jest to największy przebój zespołu i zarazem jedno z najciekawszych adaptacji utworu muzyki klasycznej przez zespół rockowy.

Po nagraniu czterech pierwszych albumów z zespołu odszedł Monkman; zastąpił go Steve Gray. Od tego momentu zespół wyraźnie stracił koncepcję i wyrazistość, czego przykładem jest nagrany w 1983 w Australii album Live Five. Ciekawostką jest ostatni album grupy zawierający wariacje na temat kompozycji Mozarta. Album ten, poza Japonią, dostępny jest tylko na płycie analogowej.

Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza do Sali Kameralnej MOK w Nowym Sączu – Al. Wolności 23, w dniu 24 marca br. o godz. 18.00 na projekcje dwóch kameralnych koncertów grupy SKY z 1980 i 1991 r. Wstęp wolny.

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!