[Krynica – Zdrój]: Legendy Regionu Łańcuckiego
Centrum Kultury w Krynicy – Zdroju zaprasza do Galerii sztuki „Siedlisko” na wystawę malarstwa i rysunku nieżyjącego międzywojennego malarza Franciszka Frączka. Wernisaż odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00. Wystawa będzie prezentowana do 28 marca 2019 r.
Franciszek Frączek pseudonim artystyczny Słońcesław z Żołyni (ur. 1908 w Żołyni koło Łańcuta, zm. 4 lipca 2006) – polski malarz i grafik.
Studiował przez rok w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a potem naukę kontynuował w gronie artystów skupionych w Szczepie Rogatych Serc – grupie artystycznej czerpiącej inspirację z kultury Słowian założonej przez sławnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Od momentu wstąpienia do Szczepu w roku 1939 aż do śmierci utożsamiał się artystycznym kredo tej grupy. Ze wszystkich uczniów Szukalskiego był najbardziej konsekwentny i najdalej poszedł w realizacji założonych przez niego haseł. Stworzył własny i niepowtarzalny styl, sztukę o rodowodzie polskim, słowiańskim. W swojej twórczości inspirację czerpał z pogańskiej historii słowiańszczyzny oraz z kultury i tradycji ludowej. W życiu kierował się maksymą: Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu. Wydał dwa zbiory legend z okolic Łańcuta. Do momentu śmierci był ostatnim żyjącym członkiem Szczepu.
Miał liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą m.in. w Nowym Jorku, Lwowie, Wilnie, Chicago, Paryżu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie.
Nagrody i wyróżnienia
- 1968 – Nagroda WRN
• 1976 – Złota Odznaka ZPAP,
• 1979, 1981 – Zasłużony Działacz Kultury,
• 1982 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki,
• 1985 – Złoty Krzyż Zasługi,
• 1988 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki – Jubileusz pracy twórczej.
Wernisaż 14 lutego 2019 godz. 16.00
Galeria sztuki „Siedlisko”, ul. Piłsudskiego 19, Krynica- Zdrój, www.ck.krynica.pl
/źródło:ck.krynica.pl /
Kategoria: Wystawy