Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

KUGLARZE – widowisko plenerowe

| 30 września 2016

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu zaprasza w najbliższą niedzielę 2 października na plenerowe widowisko pt. Kuglarze rozpoczynające Jesienny Festiwal Teatralny. Spektakl odbędzie się na nowosądeckim Rynku o godzinie 13.30. Po przedstawieniu o godzinie 14.30- parada szczudlarsko – kuglarska na trasie: Rynek – ul. Jagiellońska – Al. Wolności. Gorąco zapraszamy.

kuglarze

Scenariusz i reżyseria – Maciej NOGIEĆ
Występują: Joanna BLAUT, Ania KANDZIORA, Justyna ŚWIĘTOJAŃSKA / Alicja SZYMKIEWICZ,
Magda TRAMER, Maciej NOGIEĆ / Michał PIOTROWSKI, Janusz NIEDBAŁ, SZYMON STRUŻEK,
Michał TRAMER

Spektakl „Kuglarze” jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła tutaj powieść Wacława Berenta „Żywe kamienie” i zawarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoją niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też zamęt, godząc swobodnym zachowaniem w obyczajność ludzi osiadłych. W ich sztuce, opowieściach i pieśniach żywa była tradycja wędrownych poetów. Z perspektywy ludzi wolnych, uchylających się powszechnym normom, kpiących sobie z hierarchii i autorytetów – oglądamy Średniowiecze. W przedstawieniu – pełnym radości i zmysłowości – pojawiają się świeckie pieśni i melodie z epoki. Są one dopełnieniem dynamicznej akcji i łącznikiem poszczególnych scen.

Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Od początku istnienia w obszarze zainteresowań zespołu znajdował się zarówno teatr uliczny jak i ten realizowany na tradycyjnych deskach scenicznych. Teatr jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Scena Teatru mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego w Katowicach Dąbrówce Małej.
Zespół tworzą ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych. Teatr podejmuje współpracę ze środowiskami związanymi z teatrami instytucjonalnymi oraz innymi teatrami niezależnymi. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski: od Cieszyna i Wisły przez Łódź po Gdańsk, od Jeleniej Góry, przez Warszawę po Białystok, od Szczecina po Rzeszów i Przemyśl. Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu „Malta” w Poznaniu i „Sztuka Ulicy” w Warszawie, a także za  granicą  na  Międzynarodowym  Festiwalu  Promocji  Kultury  Europejskiej  w  Tunezji. /źródło: www.mok.nowysacz.pl /

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!