Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[Muszyna]: W niewoli uczuć. Nieznane fakty z życia Zofii Batyckiej i Jana Kiepury

| 22 sierpnia 2016

W środowe popołudnie zapraszamy do Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego na opowieść która będzie prawdziwą gratką dla miłośników przedwojennych romansów. Na zachętę pozwoliliśmy sobie zacytować fragment artykułu Zuzanny Duckiej – Lubas o Zofii Batyckiej.
O romansie najpiękniejszej Polki i najbardziej pożądanego kawalera II RP opowiedzą Sławomir Dorocki i Paweł Brzegowy.

 

24 sierpnia

24 sierpnia

 

„Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to był bez wątpienia niezwykły okres. Zachłyśnięci odzyskaną po ponad stu latach niepodległością Polacy ruszyli nadrabiać ten czas.

Stowarzyszenia artystyczne, grupy poetyckie, teatry, gazety, kina, kabarety – życie kulturalne II RP kwitło. A za nim siłą rzeczy ruszyło życie towarzyskie. Wielką estymą społeczeństwa cieszyło się kino, a w szczególności rodzące się co chwila gwiazdy i gwiazdki filmowe. Postać Hanki Ordonówny zainspirowała do walki o medialną sławę rzesze dziewcząt, które często drogę na ekran upatrywały w konkursach piękności. W 1930 najpopularniejsze dzienniki: „Express Polarny” i „Kurier Czerwony” ogłosiły konkurs na najpiękniejszą Polkę. Wymaganie były surowe: kandydatka musiała być „niezamężna i nieskazitelnego prowadzenia się”, w wieku od 18 do 25 lat. Do redakcji przysłano ponad 5000 fotografii. Najpierw wybrano 70 kandydatek, które poddano osądowi czytelników. Potem wybrano finałową piętnastkę, wśród której znalazła się debiutująca w konkursie piękności Zofia Batycka – przyszła miss, która uwiodła Jana Kiepurę, przebojem podbiła ekrany a także, w aurze skandalu, odmówiła oddania korony najpiękniejszej Polki.” /źródło: http://www.dziennik.com/weekend/artykul/zofia-batycka-miss-co-korony-oddac-nie-chciala/

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Miasto i Gmina Muszyna, Wydarzenia w powiecie nowosądeckim

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!