Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

„Ocalone z Pożogi. O książkach, które przetrwały Zagładę”.

| 13 maja 2017

Fundacja Nomina Rosae serdecznie zaprasza do Domu Historii na nową ekspozycję pt. „Ocalone z Pożogi. O książkach, które przetrwały Zagładę”.


Wystawa jest poruszającą opowieścią o losie ludzi i przedmiotów skazanych na unicestwienie. Znajdują się na niej zachowane egzemplarze książek w języku herajskim, polskim i niemieckim, które miały żydowskich właścicieli, pochodziły z żydowskich bibliotek prywatnych i instytucjonalnych. Poza książkami na wystawie znalazły się przedmioty kultu, a także ciekawe drobiazgi i pamiątki związane z żydowską tradycją i historią. Na wystawie znalazły się również informacje poświęcone żydowskiemu czytelnictwu i drukarstwu w Nowym Sączu w okresie przedwojennym.

Znakomita większość eksponowanych przedmiotów pochodzi z prywatnej kolekcji p. Józefa Gucwy, a także ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae, Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów m.in. p. Łukasza Kopca.
Wystawa czynna jest w maju i w czerwcu w soboty od godz. 13.00 do 17.00, a także w innych terminach do uzgodnienia telefonicznie (nr tel. 603 062 247, 509 141 840).

Bilety w cenie 7 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) dostępne na miejscu, Dom Historii, ul. Pijarska 21, Nowy Sącz

Partnerami wystawy są: Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Archiwum Narodowe w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc p. Zbigniewowi Oprządkowi z Krosna.
/źródło: Nomina Rosae/

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!