Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Pocztówki świąteczne inne niż wszystkie…

| 11 grudnia 2016

Reprint kartki pocztowej pochidzi ze zbiorów Krzysztofa Hołysta

Niewiele ponad dwadzieścia lat temu, mało kto słyszał, a na pewno wiedział, co to jest SMS, nie mówiąc już o MMSach czy wiadomościach e-mail. Ludzie musieli radzić sobie bez tych zdobyczy techniki. Tradycja nakazywała, aby na zbliżające się święta wysłać do rodziny, przyjaciół i znajomych kartki świąteczne z życzeniami pomyślności spokojnych i wesołych świąt, spędzonych w gronie rodziny.

  Kartki-7

Niestety, teraz w dobie wysoce rozwiniętej technologii zapominamy o tradycjach, zastępując ją tylko namiastką tego, co kiedyś uchodziło za normę. Bądźmy ze sobą szczerzy, dla starszej części rodziny elektroniczna forma życzeń nigdy nie będzie tym samym, co kolorowy kartonik z odręcznie napisanymi życzeniami.

Na szczęście, wysyłanie świątecznych pocztówek staję się na powrót modne, młodzi ludzie zaczynają doceniać i zwracać coraz większą uwagę na tradycje, o której przez ostatnie lata zapominaliśmy.

 Kartki-3

Świąteczna pocztówka to coś namacalnego, coś wyjątkowego, coś wywołującego wiele uśmiechu na twarzach babci, dziadka czy wnuka, który otrzymuje swój pierwszy list w życiu. Przy tej okazji, pragniemy poinformować, że do sprzedaży właśnie trafiły Bożonarodzeniowe reprinty pocztówek, ale inne niż wszystkie, takie które ciężko jest gdziekolwiek zdobyć. Co w nich takiego szczególnego? Na przykład to, że pochodzą z lat 20stych i 30stych XX wieku. Nie są w regularnej sprzedaży, co zwiększa ich unikalność. Dostępne są aż 44. różne wzory, klasyczne i składane (z wkładką z życzeniami oraz kopertą), w bardzo atrakcyjnej cenie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Kartki prezentowane na zdjęciach oraz kilkanaście innych wzorów świątecznych można obejrzeć i zakupić na Poczcie w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226).

 

Czy wiecie, że:

  • Za „ojca” świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrock.
  • Pierwsze 1000 sztuk drukowanych kartek wyprodukowano w Anglii na zlecenie sir Henry’ego Cole’a, dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
  • W Ameryce kartki świąteczne pojawiły się w 1875 roku, a rozpopularyzował je pochodzący z Wrocławia Louis Pranga.
  • Pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był sam Henryk Sienkiewicz!

Kartki-19

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Ciekawostki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!