Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Polska Jest Nasza

| 9 sierpnia 2016

15 sierpnia zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego na rodzinny festyn patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będą Cichociemni. Szczegóły na plakacie.

Cichociemni, nie była to zwarta formacja bojowa ani batalion powietrznodesantowy. Był to zespół żołnierzy polskich, którzy po klęsce Francji przedostali się do Wielkiej Brytanii i tam zgłosili ochotniczo swój akces do dalszej walki w okupowanym kraju. Dużą energię w organizowaniu powietrznej łączności z krajem wykazało dwóch kapitanów: Jan Górski i Maciej Kalenkiewicz.

Pierwsza ekipa cichociemnych lądowała w okupowanej Polsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941. Z chwilą skoku każdego żołnierza awansowano o jeden stopień.

Na początku 1941 krąg oficerów zapalonych do idei spadochroniarstwa powiększył płk dypl. Stanisław Sosabowski, który podjął decyzję o przeformowaniu swojej 4. Brygady Kadrowej Strzelców w jednostkę spadochronową. Jednostkę zbudowano w oparciu o wcześniejsze materiały opracowane przez wydział ppłk dypl. Wilhelma Heinricha. Oficjalny rozkaz o przemianowaniu 4. Brygady Kadrowej Strzelców na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową nosi datę 9 października 1941. Pierwsze koncepcje wykorzystania 1. SBSpad opracowane jeszcze w 1940 roku przez kpt. Górskiego i kpt. Kalenkiewicza dotyczyły przerzucenia jednostki do Polski w chwili podjęcia przez lokalne oddziały Armii Krajowej powstania powszechnego wymierzonego w cofające się oddziały niemieckie. Jednakże na to nikt z aliantów nie chciał wyrazić zgody./źródło: wikipedia/

15 sierpnia

15 sierpnia

Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226, Nowy Sącz

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!