Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[PODSUMOWANIE]: „Szybka pomoc dla Polonii” – zdjęcia

| 10 listopada 2017

W dniu 9 listopada 2017 r., miało miejsce podsumowanie akcji „Szybka pomoc dla Polonii”, w której udział wzięli: zastępca prezydenta Wojciech Piech, Tomasz Michałowski zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji oraz organizatorka zbiórki Iwona Romaniak prezes Fundacja Bratnia Dusza i Anna Pych prezes fundacji Będzie Dobrze.

– Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym dowodem na to, że jeżeli jest zaangażowanie i są dobrzy ludzie, to takie projekty się udają. Pojawił się pomysł, który opiera się na ludzkiej wrażliwości i daje wspaniałe efekty. Mówi się, że Nowy Sącz jest sercem Sądecczyzny i właśnie pokazujemy, że w tym mieście mieszkają ludzie z sercem i to serce okazują naszym rodakom, w tym przypadku na Ukrainie – podkreślił zastępca prezydenta. – Trudno sobie wyobrazić lepsze świętowanie Dnia Niepodległości niż wyjazd z darami do rodaków na Ukrainę, a sam fakt wręczenia godła Polski dla naszej społeczności jest tego potwierdzeniem. Dlatego chcę przekazać teraz na ręce pani Iwony Romaniak – w imieniu prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka – orła w koronie z prośbą aby znalazł swoje godne miejsce, co będzie wyrazem naszej łączności z Polakami na Ukrainie – zakończył Wojciech Piech.

Jak podkreśliła Iwona Romaniak z Fundacji „Bratnia Dusza”, to niezwykłe, że w dwa tygodnie udało się zebrać tak wiele darów, o które fundacja prosiła za pośrednictwem lokalnych mediów.

– Państwo zrobiliście coś niesamowitego przez te dwa tygodnie, a wszystkich darów mamy tyle, że nie mamy ich gdzie pomieścić – mówiła Iwona Romaniak zwracając się do mieszkańców i obecnych w CIT wolontariuszy. – Mamy wszystko o co prosiliśmy. Są ubrania dla dzieci i starszych, są leki, materiały opatrunkowe, chemia gospodarcza, artykuły higieniczne. Dlatego serdecznie za to wszystko dziękuję, bo każda akcja staje się jeszcze większym wydarzeniem. Nie przypuszczałam, że w ciągu dwóch tygodni możemy się tak zorganizować i tak wiele zebrać – dodała prezes Fundacji „Bratnia Dusza”, dziękując również za wsparcie i patronat prezydentowi Ryszardowi Nowakowi, dyrektorowi Tomaszowi Michałowskiemu, a także pracownikom Centrum Informacji Turystycznej oraz wolontariuszom ze szkół z terenu miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.

Iwona Romaniak zwróciła się jednocześnie do firm i ludzi dobrej woli o wsparcie w sfinansowaniu transportu darów na Ukrainę.

– Mamy problem, ponieważ potrzebujemy trzech busów do transportu darów, a na chwilę obecną dysponujemy tylko jednym samochodem. Szukamy sponsora, który mógłby opłacić taki przejazd – mówi Iwona Romaniak. – Stąd też wielki apel do państwa o wsparcie, tak abyśmy za dwa tygodnie mogli pojechać kolejnym samochodem do rodzin na Ukrainie. Sama tego nie przeskoczę, ale z wami mogę wszystko – dodaje.

Galeria:

Szczegóły akcji:

W Centrum Informacji Turystycznej (ul. Szwedzka 2) odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca akcję ,,Szybka pomoc dla Polonii w gminie Jakuszyńskiej na Ukrainie” zorganizowaną na prośbę prezes organizacji ,,Polsko – Ukraiński Fundament Winniczyzny” Hanny Radzichowskiej. W spotkaniu z przedstawicielami lokalnych mediów uczestniczył zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Tomasz Michałowski oraz prezes fundacji „Bratnia dusza” Iwona Romaniak.

W oficjalnym piśmie skierowanym do Fundacji ,,Bratnia Dusza” Hanna Radzichowska zwraca się z prośbą o wsparcie i przeprowadzenie dla rodzin polskiego pochodzenia akcji zbiórki darów. – Potrzeby są ogromne ponieważ gmina Jakuszyńska to cztery wioski, w których mieszka około 70 rodzin z korzeniami polskimi – podkreśla prezes ,,Polsko – Ukraińskiego Fundamentu Winniczyzny”.

Organizatorzy zbiórki zwracają sie do Sądeczan z prośbą o przekazywanie darów w związku z nadchodzącą zimą. Potrzebna jest ciepła odzież (kurtki, rękawice, czapki, swetry), ale także koce, kołdry, poduszki, ręczniki; środki higieny (tj. mydła , szampony, pasty do zębów, szczoteczki, wilgotne chusteczki, pampersy w różnych rozmiarach, itp.). Mieszkańcy gminy Jakuszyńska potrzebują także środków czystości takich jak proszki do prania, płyny do mycia podłóg, czy płyny do mycia naczyń. Mieszkające w gminie dzieci czekają na plecaki oraz zabawki. Ważnym elementem zbiórki są też środki apteczne: syropy na kaszel, leki na odparzenia i odleżyny, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz witaminy.

Dary serca można składać w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu – ul. Szwedzka 2 od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 – 17:00. Akcja trwa do 8 listopada 2017 r.

Źródło: nowysacz.pl / tekst: Renata Stawiarska

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!