Sądecki rynek z Ratuszem
Serce miasta – okazały Rynek, największy w Małopolsce, po krakowskim, ma 160 m długości i 120 m szerokości. Został wytyczony w 1292 roku i od tamtej pory do dziś, wraz z odchodzącymi od niego ulicami oraz zabudowaniami, tworzy układ szachownicowy.
Kamieniczki wokół Rynku w obecnym kształcie w większości powstały po wielkim pożarze miasta w 1894 roku.
Sklepiona sień kamienicy przy Rynku nr 2.
W niestrawionych ogniem piwnicach najstarszych kamienic, zachowały się gotyckie sklepienia a także średniowieczne i renesansowe portale. Niektóre kamienice mają też przejezdne sienie – charakterystyczne dla miast położonych przy traktach handlowych.
Bogato zdobiona wieża sądeckiego ratusza.
W centralnym punkcie Rynku stoi ratusz z 1897 roku – siedziba władz miasta, zbudowany w stylu eklektycznym z przepięknym wnętrzem w formie neorenesansu i neobaroku. Na szczególną uwagę zasługuje sala reprezentacyjna ze stropem kasetonowym i ściennymi malowidłami przedstawiającymi ważne postacie i wydarzenia z dziejów miasta, m.in. króla Kazimierza Wielkiego oraz powitanie Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. W sali znajdują się również niezwykle dekoracyjne piece kaflowe, ozdobione wizerunkiem Orła Białego.
Fragment sztukaterii klatki schodowej.
Od 1901 roku z wieży Ratusza godziny wybija zegar, zamówiony przez władze miasta w czeskiej Pradze, napędzany mechanizmem z obciążnikami o wadze 60 kg. Każdego dnia zegarmistrz miejski pokonuje 120 schodów, by nakręcić nowosądecki zegar, wykonując 75 obrotów korbą mechanizmu.
Warto zobaczyć:
- Salę reprezentacyjną w Ratuszu. Zwiedzanie w czasie pracy urzędu. Salę również można zobaczyć w trakcie uroczystości lub koncertów.
- Niedaleko Ratusza znajduje się Galeria Dziecięca – Pałac Młodzieży
- Dla dzieci – plac zabaw
To się przyda:
Czy wiesz, że:
- 19.200 m/2 – powierzchnia rynku sądeckiego – rynek jest największy po krakowskim w Małopolsce.
- 81 – tyle stopni prowadzi do zegara w ratuszowej wieży.
- 1942 rok – przez 2 miesiące w wieży zegarowej ukrywała się młoda żydówka.
- 2005 rok – obok ratusza dla upamiętnienia papieża Jana Pawła II wzniesiono papieski pomnik. Obok pomnika uruchomiono fontannę multimedialną.
- 2001 rok – na rynku stanął „Przystanek czasu” Pod kamiennym głazem zakopano beczkę, która ma zostać otwarta w 2025 r. schowano do niej m.in. prasę z przełomu tysiąclecia, butelkę łąckiej śliwowicy, zdjęcia, kopie dokumentów miejskich, puszkę szynki firmy Konspol, a także Encyklopedię Sądecką.
- 2 – tyle obecnie ratuszy znajduje się w Nowym Sączu. Drugi ratusz zobaczyć można w Miasteczku Galicyjskim.